SOLANACEAEPATLICANGİLLER

CİNSLER

SOLANACEAE - PATLICANGİLLER

Bilimsel Betim:

İçsel soymuk boruluotlar, çalılar veya küçük ağaçlar. Yapraklar basit ilâ teleksiye kadar, sitipulsuz, almaşlı veya üst tarafta karşılıklı. Çiçekler tek ve koltuksal ya da çiçekdurumlarında, erdişi, aktinomorf veya nadiren kısmen zigomorf(Hyoscyamus L.). Çanak(3−)5-loplu veya dişli, kalıcı, sıklıkla meyvede uzamış. Taç tabaksı, çansı veya hunimsi, 5-loplu, loplar katlanmış, buruk veyakiremitvari. Sitamenler 5(−4), taç tüpüne yapışık ve loplar ile almaşlı dizilişli. Yumurtalık üstdurumlu, normalde yamuk ve 2-karpelli, nadiren ikincil perde (septum)nedeniyle (Datura L.)4-gözlü, perde nadiren bozulmuşve meyve tek gözlü(Mandragora L.). Meyve üzümsü veyakapaklı ya da perdeli kapsül. Tohumlar çok sayıda.

 

Kaynak:

Davis PH (1978). Solanaceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 6: 437.

Halk Betimi:

Patlıcangiller ailesi”, Antartika dışındaki tüm kıtalarda dünya çapında bir yayılışa sahiptir. En büyük çeşitlilik ise Güney Amerika ve Orta Amerika'da bulunur. Bu aile önemli tarım bitkileri, şifalı bitkiler, baharatlar, yabani otlar ve süs bitkilerini içerir.Patates (Solanum tuberosum L.), domates (Solanum lycopersicum L.), biber (Capsicum annuum L.) ve patlıcan (Solanum melongena L.) gibi önemli gıda türlerini içerir. Bu familyanın diğer birçok türü alkoloid üretir, bunlar farmakoloji ve tıpta kullanılan tütün (Nicotiana L.), banotu (Hyoscyamus L.) ve boruçiçeği (Datura L.) cinsleridir. Dulavrat otu (Atropa belladonna), banotu (Hyoscyamus niger) ve boruçiçeği (Datura stramonium) dahil olmak üzere bazızehirli türleri vardır ve ayrıca önemli ekonomik bir bitki olan tütün (Nicotiana tabacum L.) bu ailede yer alır ve son derece zehirli bir alkaloid olan “nikotin” içerir.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2016)https://en.wikipedia.org/wiki/Solanaceae /, Erişim Tarihi: 06.11.2016.

Anonim 2 (2016) http://theseedsite.co.uk/solanaceae.html/, Erişim Tarihi: 06.11.2016.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.