PAPAVERACEAEHAŞHAŞGİLLER

CİNSLER

PAPAVERACEAE - HAŞHAŞGİLLER

Bilimsel Betim:

Otsu bitkiler, sıklıkla tabanda odunsu, renkli veya saydam özsulu. Yapraklar genellikle almaşlı, bazen karşılıklı, sitipulsuz, genellikle çok bölünmüş. Çanakyapraklar 2(−3), serbest, genellikle düşücü. Taçyapraklar 4(−6), serbest veya hafifçe tabanda birleşmiş. Taç aktinomorf veya zigomorf. Sitamenler çok sayıda, veya 6−4. Yumurtalık üstdurumlu, birleşik 2−20 karpelli. Meyve kapsül, fındıksı, boğumlu bakla veya silikva şeklinde. Tohumlar 1 ya da çok sayıda.

 

Kaynak:

Davis PH (1965). Papaveraceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 1: 213.

Halk Betimi:

Haşhaşgiller ailesi”, genellikle otsu bitkilerden, nadiren çalılar ve küçük ağaçlardan oluşan, ılıman ve yarı tropikal bölgelerde (çoğunlukla Kuzey Yarımküre’de) yayılış gösteren bitkilerdir. Bu bitkiler tüm kısımlarında iyi gelişmiş “latisifer" adı verilen süt kanal sistemi taşırlar. Bu kanallarda beyaz, sarı veya kırmızı özsu içerirler. Bu aile birçok bahçe süs bitkisi ve farmasötik açıdan önemli bitkileri içinde barındırır. Özellikle, “haşhaş (Papaver somniferum L.)” afyon içerir ve bu 25 civarında alkaloidi içerisinde barındırır, daha iyi bilinen isimleriyle morfin, kodein, papaverin, narkotin vb. gibi. Morfin, beyindeki duyusal hücreler üzerinde hareket eden, ağrıdan kurtulmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve hastada yapay bir uyku sağlar. Kodein, öksürük şuruplarında hafif sakinleştirici olarak kullanılır. Papaverin, sindirim sistemi, safra kanalları ve üreter spazmları tedavi etmek için ve kan damarlarına uygulanan mikrocerrahide düz kas gevşetici olarak kullanılır. Avustralya (Tazmanya), Türkiye ve Hindistan, tıbbi amaçlı haşhaşın önemli üreticileridir.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2016). https://en.wikipedia.org/wiki/Papaveraceae/, Erişim Tarihi: 03.03.2016.

Anonim 2 (2016). http://www.botany.hawaii.edu/faculty/carr/papaver.htm/, Erişim Tarihi: 03.03.2016.

Anonim 3 (2017). http://www.biologydiscussion.com/angiosperm/dicotyledons/papaveraceae-characters-distribution-and-types/47934 /, Erişim Tarihi: 27.03.2017.

Anonim 4 (2016). https://gobotany.newenglandwild.org/family/papaveraceae/ Erişim Tarihi: 03.03.2016.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.