PAPAVERL.GELİNCİK

TÜRLER

PAPAVERL. - GELİNCİK

Bilimsel Betim:

Biryıllık, ikiyıllık veya çokyıllık otsu bitkiler, genellikle beyaz özsulu. Çiçekler tek veya salkım halinde veya bileşik salkımlar şeklinde, sıklıkla gösterişli. Taçyapraklar 4(−6). Sitamenler çok sayıda, filamentler şeritsi veya genişlemiş. Sitigmalar 4−20, pilasenta üzerinde tabla şeklinde ve sapsız. Meyve stigma tablasının hemen altındaki delik-benzeri kapaklarla açılan bir kapsül.

 

Kaynak:

Cullen J (1965). Papaver L., Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 1: 219.

Halk Betimi:

Dona dayanıklı tekyıllık, ikiyıllık ve çokyıllık bitkilerden oluşan bu cins ülkemizde “gelincik” ismiyle bilinir. Avrasya’nın ılıman ve soğuk bölgelerinde, Afrika ve Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişir. Dünyada yaklaşık 55 türü bulunan bu cinsin ülkemizde 36 türü (48 takson) bulunur. Bu cins gri-yeşil yapraklara ve kısa-ömürlü muhteşem çiçeklere sahip olup, çiçekler tek veya salkım halindedir. Çiçekleri kırmızı, pembe, turuncu, sarı veya leylak rengindedir. Çiçeklenmeden sonra dekoratif tohum kutucukları görülür. Gelincikler Mezopotamya'da MÖ 5000 yıllarından itibaren süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. Eski Mısır mezarlarında bulunmuştur. Bu bitkiler aynı zamanda Yunan Mitolojisinde “bereket ve tarım tanrıçası Demeter” ile ilişkilendirilmiştir. İnsanlar, tarlalarında haşhaş büyüyorsa, bol bir ürün alacaklarına inanıyorlardı.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2016). https://en.wikipedia.org/wiki/Papaver/, Erişim Tarihi: 03.03.2016.

Anonim 2 (2016). http://www.finegardening.com/poppy-papaver/, Erişim Tarihi: 03.03.2016.

Anonim 3 (2017). http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Poppy/, Erişim Tarihi: 28.03.2017.

Anonim 4 (2016). http://www.theplantlist.org/1.1/browse/A/Papaveraceae/Papaver/, Erişim Tarihi: 03.03.2016

Tugay O (2012). Papaver L., Şu eserde: Güner, A., Aslan, S., Ekim, T., Vural, M. & Babaç, M.T. (edlr.), Türkiye Bitkileri Listesi (Damarlı Bitkiler). Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırmaları Derneği Yayını. İstanbul, s. 663–668.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.