MALVACEAEEBEGÜMECİGİLLER

CİNSLER

MALVACEAE - EBEGÜMECİGİLLER

Bilimsel Betim:

Otlar veya çalılar, genellikle yıldızsı tüylü. Yapraklar almaşlı, elsi damarlı, sıklıkla parçalı elsi loplu veya bölünmüş, sitipullu. Ekçanak genellikle mevcut. Çanak yapraklar genellikle 5, ± aşağıda birleşik. Taç yapraklar 5, serbest, tomurcukta burulmuş, sitamentüpüyle tabanda birleşik. Sitamenler sitilus çevresinde bir sütun oluşturacak şekilde birleşmiş, sütun tepede filamentlere bölünmüş, her filament 1-hücreli anter taşır. Çiçek tozu taneleridikenli. Meyve genellikle yarılan meyve, çok sayıda merikarplara ayrılan (çeşitli şekilde hazırlanmış karpofor bırakarak), nadiren bir kapsül.

 

Kaynak:

Davis PH (1967).Malvaceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 2: 401.

Halk Betimi:

Ebegümecigiller ailesi”, otsu bitkiler, çalılar, ağaçlar ve tropikal sarmaşıklardan oluşur vekutuplar hariç tüm dünyada yayılışı bulunur. “pamuk (çeşitli Gossypium L. türleri)”, “kakao (Theobroma cacao L.)”, “ıhlamur (Tilia L.) ve “bamya (Abelmoschus esculentus (L.) Moench)” bu ailenin tarımı yapılan tanınmış türleridir. Bazı türleri süs bitkisi olarak kullanılırken bazı türleri ise tarla yabancı otudur. Anadolu’da bazı ebegümeci türleri toplanarak ıspanak gibi yemeği yapılır.

 

Kaynaklar:

Anonim (2016). https://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae, Erişim Tarihi: 27.02.2016.

Anonim(2017). https://www.britannica.com/plant/Malvaceae, Erişim Tarihi: 31.12.2017.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.