POLYGALACEAESÜTOTUGİLLER

CİNSLER

POLYGALACEAE - SÜTOTUGİLLER

Bilimsel Betim:

Otsu bitkiler veya neredeyse çalılar. Yapraklar genellikle almaşlı, basit, sitipulsuz. Çiçekler erdişi, zigomorf. Çanakyapraklar 5, serbest, içteki iki çanakyaprak dıştaki üç tanesinden daha büyük, taçyapraksı. Taçyapraklar 3, birleşik. Sitamenler 8, en azından yarı uzunluğu kadar tek demet halinde (monadelfus). Anterler gözeneklerle açılan. Yumurtalık 2-hücreli. Meyve 2-tohumlu kapsül. Tohumlar tüylü, belirgin strofiol veya arilli.

 

Kaynak:

Davis PH (1965). Polygalaceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 1: 533.

Halk Betimi:

Sütotugiller ailesi” tekyıllık veya çokyıllık otsu, yarı çalımsı, çalı, ağaç veya tropik sarmaşıklardan oluşan, sıcak ve ılıman ülkelerde yaygın fakat dünyanın kuzey ve güney bölgelerinde çok bulunmayan türleri içerir. Aileye ismini veren “Polygala” kelimesi Latince “çok sütlü” anlamına gelmektedir. Geçmişte, büyükbaş hayvanların bu bitkiyle beslendiğinde daha fazla süt verdiğine inanıldığı için bu isim verilmiştir.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2016). http://keys.lucidcentral.org/keys/v3/South_African_Plant_Families/key/, Erişim Tarihi: 07.04.2016.

Anonim 2 (2016). http://plants.montara.com/ListPages/FamPages/Polygala.html/ Erişim Tarihi: 07.04.2016.

Anonim 3 (2016). https://gobotany.newenglandwild.org/search/?q=polygalaceae/ Erişim Tarihi: 07.04.2016.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.