FAGACEAEKAYINGİLLER

CİNSLER

FAGACEAE - KAYINGİLLER

Bilimsel Betim:

Deciduous or evergreen trees or shrubs. Leaves alternate, simple, subentire to lobed, stipules often caducous. Flowers unisexual, apetalous, monoecious, usually in different inflorescences (except CastaneaMill.); Male flowers in catkins or long-stalked heads; perianth 4−6(−7)-lobed; stamens usually twice as many as perianth segments, pistillode sometimes present. Female flowers borne singly or in threes, arranged in spikes or at base of male inflorescence; each flower or group of 3 with a basal scaly involucre; perianth 4−6-lobed, epigynous; ovary inferior, 3- or 6-celled; ovules 2 per cell, axile; styles 3 or 6. Fruit a 1-seeded nut, 1−3 nuts being surrounded by a scaly or spiny cupule formed from accrescent involucre.

 

Reference:

Davis PH (1982). Fagaceae, In: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 7: 657.

Halk Betimi:

Kayıngiller ailesi”, her dem yeşil veya yaprak döken ağaçlardan ve çalılardan oluşur ve çoğunlukla Kuzey Yarımküre’de yayılış gösterir. Bu ailenin meşe, kestane ve kayın gibi birçok türü zemin parkesi, mobilya, dolap ve şarap fıçılarının yapımında kereste olarak kullanılır. Cam şişelerin ağzına takılan mantar tıpalar “mantar meşesinin (Quercus suber L.)”kabuğundan elde edilir. Bazı türler süs bitkisi olarak kullanılır.Kayıngiller ailesi ekolojik olarakta son derece önemli bir ailedir;fındıksı tipteki meyveleriçeşitli böcekler, kuşlar ve memeliler için önemli bir besin kaynağıdır.

 

Kaynaklar

Anonim 1 (2016). https://en.wikipedia.org/wiki/Fagaceae/, Erişim Tarihi: 22.01.2016.

Anonim 2 (2016). http://science.jrank.org/pages/798/Beech-Family-Fagaceae.html/, Erişim Tarihi: 22.01.2016.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.