CUPRESSACEAESERVİGİLLER

CİNSLER

CUPRESSACEAE - SERVİGİLLER

Bilimsel Betim:

Reçineli ağaçlar veya çalılar. Yapraklar pul-benzeri ve kiremitsi veya iğnemsi-mızraksı. Meyve ± etli veya odunsu kozalaklı.

Kaynak:

Davis PH (1965). Cupressaceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 1: 76.

Halk Betimi:

Servigiller ailesi” çiçeksiz ağaçlardan ve çalılardan oluşan, dünya çapında yayılışı olan bitkilerdir. Bazı türleri kereste üretiminde ve bazıları bahçecilikte süs bitkisi olarak önemli bir yere sahiptir. “Ardıçlar (Juniperus L.)” bu ailenin en önemli herdem yeşil çalılarını, zemin örtücülerini ve küçük ağaçlarını içerir.Mavi, gri veya yeşil renkli yapraklarıyla birçokkültür formu park ve bahçeleri süsler. Bu familya aynı zamanda eni 8 m uzunluğa kadar ulaşabilendünyanın en büyük ağacını “mamut ağacı,dev sekoya(Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchholz)” ve boyu 115 metreye kadar uzayabilen dünyanınen uzun ağacını “sahil sekoyası(Sequoia sempervirens (D.Don) Endl.)” içerir.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2016). https://en.wikipedia.org/wiki/Cupressaceae/, Erişim Tarihi: 07.02.2016.

Anonim 2 (2016). http://www.conifers.org/cu/Cupressaceae.php/, Erişim Tarihi: 07.02.2016.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.