CUCURBITACEAEKABAKGİLLER

CİNSLER

CUCURBITACEAE - KABAKGİLLER

Bilimsel Betim:

Herbs, climbing or trailing, usually with tendrils. Leaves alternate, simple,palmately veined. Tendrils lateral to the leaf-base, simple or branches. Flowersunisexual, monoecious or dioecious, axillary, the male usually racemose, thefemale usually solitary. Hypanthium rather short, campanulate or obconic;sepals 5, usually small. Petals 5, usually ± united at least at the base. Stamens 3, 2 double, 1 single, free or variously united. Anther-thecae flexuous or contorted.Ovary inferior, syncarpous, unilocular. Ovules many, horizontal, parietal. Style 1;stigmas 3, bilobed. Fruit a berry or firm-walled berry (pepo) or a fleshy capsule,often large. Seeds large, without endosperm.

 

Reference:
Davis PH (1972). Cucurbitaceae,
In: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 4: 220221.

Halk Betimi:

Kabakgiller ailesi” hem doğu hem de batı yarım kürelerde eşit olarak yayılış gösterir. Bu ailenin bitkileri tropik bölgelerde ve ılıman bölgelerde yetiştirilmektedir ve bu bölgelerde yetiştirilen en eski gıda bitkileri arasındadır. Salatalık, kabak, balkabağı, karpuz ve kavun gibi birçok gıda bitkisi bu ailedendir. Çoğu tür donma noktasına yakın sıcaklıklara karşı aşırı duyarlıdır, bu da coğrafi dağılımını ve ekim alanını sınırlayan bir faktördür.Bu ailedeki bitkilerin çoğu tekyıllık sarmaşıklardan oluşur, diğerleriise odunsu tropikal sarmaşıklar, dikenli çalılar veya ağaçlardan oluşur. Çoğu türün büyük, sarı veya beyaz renkli çiçekleri vardır.

 

Kaynaklar:

Anonim 1 (2018). https://en.wikipedia.org/wiki/Cucurbitaceae, Erişim Tarihi: 30.01.2018.

Anonim 2 (2018). http://academics.hamilton.edu/foodforthought/our_research_files/cucurbitaceae.pdf, Erişim Tarihi: 30.01.2018.

Anonim 3 (2018). https://www.britannica.com/plant/Cucurbitaceae, Erişim Tarihi: 30.01.2018.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.