CISTACEAELADENGİLLER

CİNSLER

CISTACEAE - LADENGİLLER

Bilimsel Betim:

Çalılar, çokyıllık veya biryıllık otlar, basit, sıklıkla karşılıklı yapraklı, sitipullu veya değil. Çanakyapraklar 5 veya 3, sıklıkla çok eşit olmayan. Taç aktinomorfik. Taçyapraklar 5, serbest, pembe, sarı veya beyaz, silik. Sitamenler çok, serbest. Yumurtalık üstdurumlu, 3−10 karpelli, tek sitiluslu, olgunlaştığında bölmeli kapsül şeklinde. Tohumlar 3 ya da çok sayıda.

 

Kaynak:

Davis PH (1965). Cistaceae, Şu eserde: Davis PH (ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Edinburgh University Press, Edinburgh, 1: 506.

Halk Betimi:

Çalılar, çokyıllık veya tekyıllık otsu bitkilerden oluşan“Ladengiller ailesi”başta Avrupa ve Akdeniz havzasının ılıman bölgeleri olmak üzere, Kuzey Amerika'da da bulunur; Güney Amerika'da ise sınırlı sayıda türü bulunur.Genellikle gösterişli ve kısa ömürlü sarı, pembe veya beyaz renklerde çiçekleri bulunur. Çoğu türü(Cistus L., Halimium(Dunal) Spach and Helianthemum Adans.) süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bazı türleri (çoğunlukla Cistus ladanifer L. türü) ise aromatik reçine ürettikleri için parfüm endüstrisinde kullanılır.

 

Kaynaklar:

Anonim (2018). https://en.wikipedia.org/wiki/Cistaceae, Erişim Tarihi: 31.01.2018.

“ibuflora”, bitkilerin kullanımından kaynaklanan olumsuz etkilerden dolayı hiçbir sorumluluk alamaz. Bir bitkiyi tıbbi olarak kullanmadan önce her zaman profesyonellerden tavsiyeler alın ve doktorunuza danışın.
Tüm Hakları Saklıdır.